Dieta oczyszczająca organizm z toksyn

Codzienna dieta bogata w wysoko przetworzone produkty, używki, niedobór snu i wszechobecny stres to czynniki decydujące o gromadzeniu się w naszych organizmach coraz większej ilości toksyn. Naturalne metody samooczyszczania się organizmu przestają wystarczać i w rezultacie zaczynamy odczuwać skutki zatrucia organizmu. Uczucie zmęczenia, problemy ze snem, słaby stan skóry, włosów i paznokci, to częste objawy nagromadzenia w organizmie zbyt dużej ilości toksyn. Remedium na taki stan rzeczy są coraz bardziej popularne diety oczyszczające organizm.

Cel diety oczyszczającej

Bez względu na rodzaj diety oczyszczającej, jej stopień nasilenia czy czas trwania, wszystkie diety oczyszczające łączy wspólny mianownik. Jest nim wstrzymanie dostaw do organizmu toksycznych substancji zawartych w wysoko przetworzonej żywności i używkach. Odpowiednio wspomagany organizm poradzi sobie ze zmagazynowanymi toksynami i w dość krótkim czasie oczyści się, a my poczujemy się znacznie lepiej.
Warunkiem przystąpienia do programu oczyszczania organizmu jest ogólnie dobry stan zdrowia. Diety oczyszczające nie są wskazane dzieciom, młodzieży i osobom będącym w trakcie okresu dojrzewania, kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Schorzenia układu moczowego i pokarmowego również wykluczają diety oczyszczające. Przed przystąpieniem do diety oczyszczającej warto przebadać się kontrolnie u lekarza pierwszego kontaktu, żeby wykluczyć schorzenia mogące powodować złe samopoczucie.

Jak długo powinna trwać dieta oczyszczająca

Najpopularniejsze diety oczyszczające trwają od 3 do 7 dni. Przez ten czas należy bezwzględnie powstrzymać się od palenia papierosów (lub innego sposobu przyjmowania nikotyny) oraz zaprzestać spożywania napoi zawierających alkohol oraz słodzonych napoi gazowanych. W odstawkę powinny pójść – kawa i czarna herbata, a także wszelka żywność typu fast food i produkty cukiernicze. Niezależnie od restrykcyjności diety rezygnujemy również z tłuszczu, soli i cukru.

W miejsce tych produktów wprowadzamy warzywa i owoce w postaci surowej lub gotowanej na parze, a także w postaci świeżo wyciśniętych soków i kiszonek. Jeśli decydujesz się na dietę oczyszczającą w okresie, kiedy produkty te są trudniej dostępne w postaci naturalnej, możesz zastąpić je mrożonkami. Warzywa i owoce są bezcennym źródłem naturalnych substancji wspomagających proces detoksykacji. Ponadto znajdziemy w nich niezbędne naszemu organizmowi witaminy i minerały, a także duże ilości antyoksydantów zwalczających wolne rodniki. Warzywa i owoce są bogatym źródłem błonnika, który nie tylko wspiera perystaltykę jelit i pracę całego układu trawiennego, ale również pomaga oczyszczać ten układ mechanicznie. Błonnik i kiszonki działają korzystnie na naszą florę jelitową.

W trakcie stosowania diety oczyszczającej bardzo ważne jest picie dużych ilości wody. Niezbędnym minimum są dwa litry tego płynu dziennie. Oprócz wody dobrze jest pić białą i zieloną herbatę oraz napary z ziół wspomagających proces oczyszczania. Doskonale nadają się do tego pokrzywy, rumianek, mięta, dziurawiec. Przydatne bywają również napary z kopru włoskiego i kolendry. Oba mają dobry wpływ na działanie naszego układu trawiennego.

W wielu dietach oczyszczających pojawia się również siemię lniane. Jest nie tylko bogatym źródłem kwasów omega-3, ale również doskonale wpływa na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego.
W niektórych dietach oczyszczających obecne są napoje na bazie mleka takie jak kefir i jogurt. Oba napoje doskonale wpływają na nasze zdrowie. W mniej restrykcyjnych dietach detoks pojawiają się lekkostrawne ziarna ryżu, kasza kukurydziana i jaglana.

Co dalej?

Niezależnie od restrykcyjności i długości trwania, diety oczyszczające pozawalają naszemu organizmowi na samooczyszczenie, a także normalizację procesów metabolicznych zaburzanych przez nadmiar toksyn. Eliminacja z diety nawet na jeden tydzień żywności wysoko przetworzonej i używek najczęściej wystarczy aby samooczyszczanie zakończyło się pełnym sukcesem. Odczujemy to przez ogólną poprawę samopoczucia, poprawę jakości snu, oraz poprawienie się stanu skóry, włosów i paznokci. 

Niemniej ważny od samej diety oczyszczającej jest stopniowy powrót do normalnego żywienia. Okres ten zwany normalizacją, polega na stopniowym wprowadzaniu do naszej diety produktów wcześniej z niej wyeliminowanych. Te kilka dni oczyszczania kosztowało nas trochę wysiłku, ale pomogło nam poczuć się lepiej i zdrowiej. Czy aby na pewno warto wrócić do wszystkich odstawionych wcześniej produktów? Największym dostawcą toksyn są używki i dieta oparta na żywności typu fast food. Rezygnacja z nich na stałe uchroni nasz organizm przed koniecznością kolejnej detoksykacji, a nam zapewni dobre samopoczucie na dłużej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *