Blog

Detox - oczyszczenie organizmu

Co to tak właściwie jest?

Detoks to na ogół krótkoterminowe interwencje dietetyczne mające na celu wyeliminowanie toksyn z organizmu. Typowa dieta obejmuje okres postu, po którym następuje ścisła dieta składająca się z owoców, warzyw, soków owocowych i wody. Czasami detoks obejmuje również zioła, herbaty, suplementy i oczyszczanie okrężnicy lub lewatywy.
Praktyka detoksykacji organizmu w celu pozbycia się niezdrowych toksyn istnieje od wieków. Hipokrates zalecał post w celu poprawy zdrowia, a wiele grup religijnych w przeszłości używało postu jako sposobu na oczyszczenie ducha.

Należy pamiętać

Z taką dieta nie ma żartów i jeżeli nie masz z nią doświadczenia to warto przejść ją po konsultacji z lekarzem ponieważ w dłuższym czasie potrafi ona być nie korzystna dla organizmu. Samo znalezienie sobie przepisu w internecie nie gwarantuje Ci sukcesu. Wiele popularnych diet detoksykujących, zwłaszcza tych, które obejmują ekstremalnie niskokaloryczny post, może pozbawić organizm ważnych składników odżywczych i wprowadzić organizm w tryb głodu, co w rzeczywistości spowalnia metabolizm. Inne wady wielu diet detoksykujących to: odwodnienie, zmęczenie, zawroty głowy, nudności, a nawet uszkodzenie jelita grubego.

Jakie są zalety?

Istnieje wiele zalet diety detoksykacyjnej. Głowna i najważniejsza to eliminuje toksyny z tkanki tłuszczowej poprzez utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej. U zdecydowanej większości osób stosujących detoks pojawiła się poprawa z ciśnieniem krwi i poceniem się. Najczęściej zauważana jest również poprawa stanu skóry i ogólnego samopoczucia. 

Po więcej porad

zapraszam do sklepu